منوی بانکداری اسلامی
تاريخ:دوم ارديبهشت 1393 ساعت 09:06   |   کد : 137
تماس با ما
 
پست الكترونيكي:
پست الكترونيكي پژوهشكده:  info@mbri.ac.ir
پست الكترونيكي پورتال بانکداری اسلامی: islamicbanking@mbri.ac.ir
نشانی:
تهران :  ميدان آرژانتين، ابتداي  بزرگراه آفريقا، روبروي پاركينگ بيهقي،  پلاك 10 ، پژوهشكده پولي و بانكي .
   كدپستي: 1514947111          صندوق پستي: 7949-15875
شماره تلفن‌:
   تلفن : 54-88657450         فاكس : 88657399

قابل توجه مخاطبین محترم؛

پورتال بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی ابتدای هر ماه، خبرنامه بانکداری و مالی اسلامی که مجموعه اخبار و رویدادهای این حوزه در یک ماه گذشته است را از طریق پست الکترونیکی برای مخاطبین علاقه‌مند ارسال می‌دارد. چنانچه شما نیز مایل به دریافت این خبرنامه هستید، نشانی پست الکترونیکی خود را از طریق islamicbanking@mbri.ac.ir در اختیار دبیرخانه پورتال قرار دهید.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 
فریبررپارسا
 
تاريخ: هفدهم فروردين 1393 ساعت 04:11
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: ایده با عرض ادب .همسرم دارای مجوزآمزشگاهی زیر نظر فنی حرفه استان البرز مشغول بکار میباشند باتوجه به اینکه ایشان دارای تحصیلات درمقطع کارشناسی بودندوجایی هم برای استخدام نبود ایشان چندین سالاست یعنی ازسال85 آموزشگاهی تاسیس کردند هم اینکه برای خودش ایجادشغل کرده باشد هم برای دیگرا بهرحال آموزشگاه فنی حرفه ای جایست که کارآفرینی میکنه خواسته یا بهتر عمومی عنوان بشود. اینکه باتوجه باینکه مکان آموزشگاه استیجاری میباشد بندطرح توجیهی دررابطه بادریافت تسهیلات ازبانکهای استان البرز تنظیم نمودم ودخواستم این بودکه بانک به مکان فوق تسهیلاتی رابدهد تابتوانیم باکمک بانک مکان مورد نظر را یا بخریم یااینکه تسهیلات تاسقف 40 میلون برایمان درنظر بگیرد بابازپرداخت 5ساله که ماهم اون اجاره ای که بعنوان اجاره داریم پرداخت میکنیم تبدیل به اقساط اون تسهیلات بانکی بشه توجیه اقتصادی ومنطقی داشت چون ماکه داریم بعنوان مثال مبلغ چشم گیری رابعنوان اجاره پرداخت میکنیم مبلغ اجاره را بجای قساطبانک پرداخت کنیم خیلی کمک بزرگی میشد وبازپردختش هم راحت وبدون هیچگونه مشکلی بود هیچ بانکی نمیتونه قدم مثبتی برداره جالبش اینجاست که اکثر مسولین بانکها تایید کردند که طرح منطقی وشدنی است ولی مابخش نامه ای دراین خصوص نداریم جدی چرابانکها هیچگونه تسهیلاتی برای اینچنین بنگاهی زودبازده که تولید نیروی ماهر میکننددرنظر نمیکیره ترابخدابجای اینکه وامهای کلان را بکسانی بدهید که وقتی هم سررسیدش میش زورشون میارد اقساطشون روبدن نه اصلشو میدن نه فعشو بیایید به کارهای زودبازده بدهید حمایت بکنید ازماسودتون روهم ببرید البته آموزشگاهای فنی حرفه ای مشمول سودبادرصد پایین میشوند متشکرم

امير علي
 
تاريخ: سی ام فروردين 1393 ساعت 21:28
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: سلام ميخواستم بدونم چه جوري ميشه از يك بانك غير اسلامي وام گرفت كه ربا نباشه

پاسخ:
تا جایی که اطلاع داریم فرآیند اعطای تسهیلات در بانکهای غیر اسلامی منوط به دریافت بهره ربوی از مشتریان است.

علی سلیمیان
 
تاريخ: هفدهم تير 1393 ساعت 09:44
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: با سالم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما عزیزان لطفاً بفرمایید در صورتی که پژوهشکده برنامه ای برای ترجمه کتاب دارد، چطور می شود از لیست کتب مد نظر شما و شرایط قرارداد ترجمه اطلاعاتی کسب کرد. با تشکر

پاسخ:
لطفا با معاونت پژوهشی پژوهشکده تماس حاصل فرمایید. تلفن 88657453  -  021.

علی اکبر
 
تاريخ: شانزدهم شهريور 1393 ساعت 13:10
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: با سلام و تبریک به مناسبت ولادت امام رضا علیه السلام. لطفا بفرمایید که چه تسهیلاتی درخصوص استفاده در بازار بورس می توان دریافت کرد که از لحاظ شرعی کاملا صحیح باشد؟

پاسخ:
باسلام. به ظاهر نظام بانکی برای افراد حقیقی تسهیلات خاص بازار سرمایه ندارد اما برای برخی کارگزاری ها خط ویژه اعتباری وجود دارد که از طریق آنان به مشتریان خاص کارگزاری ها داده میشود. جهت اطلاع بیشتر به کارگزاری ها مراجعه نمایید.

رحیمی بیدگلی
 
تاريخ: هفدهم شهريور 1393 ساعت 10:55
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: با سلام و احترام آمار درآمدهای دولت از سال های گذشته تاکنون را برای انجام تحقیق لازم دارم لطفا راهنمایی کنید که از کجا می توانم تهیه و دانلود کنم با تشکر

پاسخ:
به سایت بانک مرکزی و اداره آمار مراجعه کنید.

علی اکبر
 
تاريخ: هفدهم شهريور 1393 ساعت 12:31
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: با سلام و خسته نباشید. وقتی مشتری وجه التزام مبلغ دیرکرد خود را تقدیم بانک یا موسسات اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی می کند ، در چه حسابی واریز می کند ِ آیا واریز حساب خاصی در قالب کمک به نیازمندان جامعه است یا جزو منابع آن بانک یا موسسه محسوب می گردد؟ با تشکر

پاسخ:
لطفا پاسخ این پرسش را در بخش (پرسش و پاسخهای متداول بانکداری اسلامی) جویا شوید.

مستاصل
 
تاريخ: بيستم و پنجم آبان 1393 ساعت 19:09
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: با سلام؛15 م وام را از یکی از بانکها دریافت نمودم که رئیس شعبه آنجا گفت شما فقط خرید انجام دهید حتی مثالی را زدند و گفتند میتوانید سکه خریده و آن را بفروش رسانده و پول را جهت رهن منزل کارسازی نمائید.حال دو سوال دارم1-مبلغ 10 م آن را جهت خرید احشام(گوسفند) به شخصی داده و ایشان پس از خرید و فروش آن مبلغ را عودت داده اند و اینجانب آنرا جهت رهن منزل استفاده کرده ام.ایرادی مترتب میباشد؟2- 5م از وام باقیمانده که اصل آن موجود است و لی در برخی جابجائی های پولی آنهم بدون سود و فقط جهت انجام امور بانکی استفاده شده،در این خصوص چه میفرمائید و اقدامی که باید انجام شود چیست؟لطفا در اسرع وقت پاسخ فرمایند.باتشکر

پاسخ:
با سلام
تسهیلاتی که برای خرید کالا اختصاص یافته باید به طور تمام و کمال در مسیر عقد مرتبطه استفاده شود و نباید فعالیتی غیر از خرید کالای مدنظر قرارداد با آن انجام داد.

کاظم
 
تاريخ: بيستم و ششم آبان 1393 ساعت 18:18
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: سلام خسته نباشید سهامی داریم ارزش میلیاردی قیمت دارد کجا می توان فروخت با تشکر

پاسخ:
با سلام. این سوال خارج از موضوع است.

law6950@gmail.com
 
تاريخ: بيستم و دوم آذر 1393 ساعت 20:03
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: سلام آیا پایان نامه مرتبط با مسئولیت مدنی بانک مرکزی را که در حال فاع از آن هستم می تواند تحت حمایت مالی پژوهشکده پولی و بانکی یا بانک مرکزی قرار گیرد؟ در صورت امکان پاسخ را به ایمیل بنده ارسال فرمائید؟ با تشکر law6950@gmail.com

پاسخ:
لطفا با شماره 88657454 داخلی 8307 آقای کریمی مشاوره نمایید.

ناشناس
 
تاريخ: بيستم و نهم آذر 1393 ساعت 20:29
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: باسلام شرکت مطبوع اینجانب در تاریخ 16/07/1386 با ارسال مکتوبی به شماره 10893/ح به منظور ایجاد طرح توسعه ،مبلغ 40 میلیارد ریال از بانک پاسارگاد درخواست تسهیلات مینماید ،ولیکن بانک در تاریخ 30/07/1386 مبلغ 28 میلیارد ریال را برابر تصویر مصوبه ارائه شده تصویب مینماید(پیوست یک ) و متاسفانه در زمان اجرای مصوبه مبلغ 26.1 میلیارد ریال در مدت شش ماه در تاریخهای 29/9/86 – 07/11/86 – 15/11/86 – 16/11/86- 05/02/87-14/02/87 با میانگین 140 روز تاخیر پرداخت گردید به دلیل پرداخت کمتر از میزان درخواست و پرداختهای نامنظم و با تاخیر از سوی بانک ، متاسفانه طرح توسعه مورد نظر شرکت در زمان تعیین شده پایان نمی پذیرد و بنابراین نه تنها سودی عاید نمیگردد بلکه زیان هم حاصل میگردد. دلیل این مدعا گزارش کارشناسی تعطیلی واحد تولیدی این شرکت میباشد از این رو از آیت اله مکارم شیرازی استفتا به عمل آمده ایشان دریافت سود را و جریمه تاخیر جایزرا ندانسته اند. بانک با استفاده از اهرم اخطار و تهدید به اجرا، این شرکت را وادار به نقش آفرینی در سیاستهای خود و تمدید تسهیلات مینماید. در قرارداد جدید موضوع مشارکت اهداف تجاری نبوده ونامعلوم میماند و بدهی قبلی با سودِ حاصل نشده و جریمه جمع وقرارداد جدید منعقد میگردد. این تمدیدهای ناحق بانک که موضوع قرارداد آن بدهی قبلی در قرارداد گذشته بوده،برخلاف قوانین موضوع مشارکت و آیین نامه قانون بانکداری بدون ربا تا سال 1389 ادامه میابد و همانطور که در پیوست پنج ملاحظه میفرمایید مصوبه ای به تصویب میرسد که جهت تسویه بدهی و بالغ بر90 میلیارد ریال است که حاصل از تمدیدهای بدون موضوع مشارکت و بدون پرداخت سرمایه و مکرر بانک میباشد حال با توجه به ارقام فوق،ملاحظه میفرمائید که اختلاف رقم اولیه دریافتی ورقم ثانویه مندرج در مصوبه اخیر بانک 245درصد رشد داشته که اگر عدد را به سه سال تقسیم نماییم،سالانه عدد 81.6 درصد سود بانکی را نشان میدهد که علیرغم غیر متعارف بودن مورد شبهه و سوال نیز میباشد. این درحالی است که شعبه هیچگاه نسخه ای از قرارداد به این شرکت ارائه نموده و نه صورت حسابی ارائه داده است و شفاها بدهی این شرکت را ارقامی معادل 120 و 150 میلیارد ریال اعلام کرده است. حال سوال اینکه این عملیات انجام گرفته مورد تائید نظام بانکداری اسلامی و قانونی است یا خیر و مرجع رسیدگی به تخلفات بانک چه کسی است ؟

پاسخ:
باسلام. لطفا جهت تبیین وجه شرعی به مرجع تقلید خود و جهت تبیین وجه حقوقی این مساله به دایره حقوقی بانک مطبوع خود مراجعه نمایید.

کیوانی
 
تاريخ: سوم ارديبهشت 1394 ساعت 20:34
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: با سلام و عرض خسته نباشید خواهشمند است ترتیبی اتخاذ فرمایید تا دانشجویان موسسه عالی بانکداری نیز امکان ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی دکتری در آن موسسه را داشته باشند.

 
تاريخ: پانزدهم ارديبهشت 1394 ساعت 16:11
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: احتراما ممنوعیت یا عدم ممنوعیت صدور کارت پرداخت ( کارت دبیت ) برای اشخاص حقوقی در کدام بخشنامه بانک مرکزی ذکر شده است ؟

محمدرضا عابدی
 
تاريخ: بيستم و يکم ارديبهشت 1394 ساعت 20:06
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: سپاس از مطالب مفیدتان.

ملیکا
 
تاريخ: بيستم و هشتم ارديبهشت 1394 ساعت 21:12
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: از نظر اسلام با کدام قسمت تعریف پول مشکل داریم ممنون میشم سریع پاسخ بدید.

پاسخ:
در میان تعاریف کارکرد پول که میزان سنجش ، ابزار پرداخت و ابزار ذخیره ارزش است عموما در مورد سوم یعنی ذخیره ارزش بودن پول بحثهای اختلافی وجود دارد و دو تعریف اول عموما نزد اقتصاددانان اسلامی پذیرفته شده است.

کتایون عاشورزاده
 
تاريخ: بيستم و سوم خرداد 1394 ساعت 19:10
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: شرط و عقد محل خلاف است به زبان ساده یعنی چه؟ توضیح میدهید لطفا؟ممنونم

پاسخ:

 این جمله که شرط و عقد محل خلاف است، در مباحث فقهی متعارف نیست اما اگر منظور مخالفت شرط  با عقد باشد، مباحثی همچون مخالفت با اقتضای عقد مطرح می‌شود. اگر شرط با مقتضای ذات عقد منافات داشته باشد آن شرط باطل و مبطل اصل عقد است مثل اینكه در عقد بیع شرط شود كه ملکیت صورت نگیرد. در این مثال ملکیت مقتضای ذات عقد بیع است و چنین شرطی با آن منافات دارد.


غلامرضا عباسی
 
تاريخ: بيستم و يکم آذر 1394 ساعت 20:58
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: باسلام :چگونه میتوان عضواین سایت شد؟لطفا"راهنمائی فرمائید

پاسخ:
ایمیل شما به مجموعه ایمیلهای دریافت کننده خبرنامه هر ماه افزوده شد.

اسما
 
تاريخ: اول بهمن 1394 ساعت 20:58
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: با سلام جهت ارسال و چاپ مقاله در حوزه بانکداری اسلامی راهنمایی فرمایید باتشکر

مریم بیات
 
تاريخ: نهم تير 1395 ساعت 00:12
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: سلام لطفا بهم پاسخ دهید اگه مقاله بفرستم چندوقت طول میکشه تا چاپ بشه ممنو

پاسخ:
در صورتیکه منظورتان فصلنامه های پژوهشکده است باید با داخلی مربوطه تماس بگیرید.
ولی چنانچه منظورتان انتشار یادداشت در پورتال بانکداری اسلامی است، این پورتال آمادگی دریافت و انتشار مطالب شما عزیزان در مدتی کوتاه را دارد.

امیر
 
تاريخ: دهم مهر 1395 ساعت 10:16
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: سلام، ببخشید من راجع به شرایط پژوهشکده راجع به این اولویتهای پژوهشی قسمت بانکداری اسلامی،چطوری هست؟ممنون میشم راهنماییم کنین

پاسخ:
با سلام. لطفا با معاونت پژوهشی پژوهشکده در تماس باشید.

ناشناس
 
تاريخ: بيستم و نهم ارديبهشت 1396 ساعت 11:51
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: با سلام خواهشمند است برای شخصی که به بانک مراجعه و برای رهن منزل تقاضای وام می نماید بانک مربوطه به وی در قالب چه عقدی وام دهد؟

پاسخ:
به ظاهر بر اساس عقد اجاره انجام می پذیرد.

سعید
 
تاريخ: سيزدهم تير 1396 ساعت 00:01
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: سلام میخواستم ببینم از وام مشارکت و خرید دین در مورد رهن خانه میتوان استفاده کند یا نه؟ ممنون

پاسخ:
بنا به مباحث بانکداری اسلامی، با تسهیلات مشارکت موجود در نظام بانکی خیر ، ولی درباره تسهیلات خرید دین چنانچه جزییات آن رعایت شود امکان پذیر است.

محمود
 
تاريخ: بيستم و هشتم دی 1396 ساعت 09:43
News.Comments.Response
0
0
  توضيحات: با سلام و احترام/ آیا پرداخت تسهیلات جهت خرید لوازم ضروری منزل در قالب عقد مشارکت مدنی با توجه به اظهار و پیش بینی سود توسط شریک و مشخص نمودن سود طرفین که در این مقوله نمی گنجد امکان پذیر است؟ با سپاس

پاسخ:
بطور کلی بر اساس ضوابط عقود مشارکتی، پیش بینی کردن سود و لحاظ سود علی الحساب اگر غیرقطعی باشد و در انتها با سود قطعی تسویه شود، مانعی ندارد. گرچه بهترین عقد برای خرید لوازم منزل عقد مرابحه است و نه مشارکت.