پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
تاريخ:بيستم و هشتم دی 1395 ساعت 10:31   |   کد : 272929
الگوی رفتاری سپر سرمایه قانونی بانک‌ها
الگوی رفتاری سپر سرمایه قانونی بانک‌ها
مقاله «الگوی رفتاری سپر سرمایه قانونی بانک‌ها» درباره بخشنامه کفایت سرمایه بانک مرکزی توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی چاپ و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، در چکیده مقاله «الگوی رفتاری سپر سرمایه قانونی بانک‌ها» نوشته مشترک زهرا خوشنود و مرضیه اسفندیاری آمده است: در این مقاله متوسط سپر سرمایه قانونی کل شبکه بانکی ایران و گروه‌های بانکی مختلف، براساس بخشنامه کفایت سرمایه بانک مرکزی در دوره زمانی۱۳۹۳/۴: ۱۳۸۶/۱ به صورت فصلی محاسبه و رفتار چرخه‌ای آن در مقایسه با چرخه تجاری ارزیابی می‌شود.

نتایج حاصل شده در این مقاله نشان می‌دهد که رفتار مخالف چرخه متوسط، سپر سرمایه در کل شبکه بانکی است. در گروه بانک‌های تجاری، تخصصی و خصوصی شده نیز این متغیر از رفتار مخالف چرخه و در گروه بانک‌های خصوصی از رفتار همسوی چرخه برخوردار است. از این رو امکان خنثی‌سازی اثر سیاست پولی اعمال شده جهت خروج از رکود موجود بوده و ضرورت اعمال راهبردهایی برای کاهش شدت رفتار مخالف چرخه سپر سرمایه قانونی مشاهده می‌شود. همچنین اندازه و مقدار ریسک بانک نقش مهمی در رفتار چرخه‌ای سپر سرمایه ایفا می‌کند.

علاقه‌مندان برای دریافت و مطالعه این مقاله سیاستی می‌توانند به پایگاه اینترنتی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به آدرس www.mbri.ac.ir مراجعه کنند.

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 
 

دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندهاکليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.
بازديد اين صفحه: 3,560,332