منوی بانکداری اسلامی
اخبار رسانه ها (بانکداری اسلامی)
یادداشت:
از روزشمار به ماه‌شمار؛ نگاهی از پنجره بانکداری اسلامی
آنچه برقرارکننده قواعد عدالت‌مدارانه و ضوابط شرعی بانکداری اسلامی است، دقت در محاسبه و پرداخت «سود قطعی و نهایی» در سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار است.

یادداشت:
آشنایی با انواع شروط ضمن عقد در معاملات و قراردادها
توافقی که افراد ضمن عقد می‌کنند، گاهی تابع عقد اصلی و تبعی بوده و گاه مستقل از آن آمده است. حال در اینجا این پرسش مطرح است که شرط ضمن عقد باید چه شرایطى داشته باشد؟ آیا هر تعهد و قرارداد فرعى که در یک قرارداد اصلى مندرج مى‌شود، لزوماً باید شرایط اساسى صحت معامله را داشته باشد؟

یادداشت:
مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی نخستین ایده‌پرداز اوراق مشارکت
با بررسی متون تاریخی در بانکداری بدون ربا مشخص و روشن می‌شود که ایده اولیه طرح اوراق مشارکت به مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی برمی‌گردد که در دومین سمینار بانکداری اسلامی در شهریورماه ۱۳۷۰بیان کرده بود.

یادداشت:
دریافت کل سود سپرده در روز اول؛ آیا ممکن است؟
مفهوم «علی‌الحساب» به معنی مبادله موقتی پول و یا مانند آن است. این مفهوم بدین معنی که یکی از طرفین وجهی را به طرف مقابل می‌پردازد، ‌مشروط بر اینکه پس از محاسبه و حسابرسی، ‌چنانچه گیرنده، ‌واقعاً نسبت به تمام یا بخشی از وجه دریافتی، طلبکار نباشد، آن را به پرداخت‌کننده، مسترد نماید.

یادداشت:
چرایی تفاوت در الگوهای بانکداری اسلامی (۳)
تفاوت زبانی و تحریم‌های اقتصادی به عنوان دو عامل اصلی ناتوانی کشورها در دسترسی به تجارب یکدیگر در زمینه بانکداری اسلامی زمینه‌ساز ایجاد تفاوت در الگوهای بانکداری اسلامی شده است.

یادداشت:
نگاهی به عرصه پژوهش‌های مالی اسلامی، از مدیریت تا بکارگیری
نگاه آسیب‌شناسانه به حوزه مطالعات و پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی در ایران مشخص می‌شود که این حوزه عمدتا در دوبخش مدیریت عرضه و تقاضا و عملیاتی کردن نتایج پژوهش‌های منتخب با چالش‌هایی مواجه است.

گزارش:
کتاب «اختاپوس درصد» منتشر شد
کتاب «اختاپوس درصد» نوشته حبیب‌الله علی‌کوچکی، به تازگی از سوی انتشارات کیسان راهی بازار نشر شده است.

یادداشت:
ضرورت وجود بانک قرض‌الحسنه در کنار بانک‌های تجاری
با تصويب قانون عمليات بانكي بدون ربا، قرض الحسنه به عنوان يكي از روش هاي جذب و تخصيص منابع، مورد استفاده نظام بانكي كشور قرار گرفت.

گزارش:
افتتاح نخستین بانک اسلامی در تاجیکستان در سال ۲۰۱۹
به نظر می‌رسد در پی مذاکرات صورت گرفته با بانک توسعه اسلامی، در اوایل سال ۲۰۱۹ شاهد افتتاح نخستین بانک اسلامی در تاجیکستان خواهیم بود.

یادداشت:
درون‌زا بودن مسئولیت‌پذیری اجتماعی در نظام تأمین مالی اسلامی
نظام تأمین مالی اسلامی در مقایسه با نظام تأمین مالی متعارف به صورت کاملاً درون‌زا به دنبال پیگیری فعالیت‌های مسئولانه در چارچوب مسئولیت‌پذیری اجتماعی است.

ندری:
قضاوت‌های آلوده به سیاست در زمینه بانکداری اسلامی مشکل‌آفرین است
شناخت ما از مفهوم ربا، به روز و متناسب با شرایط و مقتضیات زمانی و مکانی نیست و خلأ مباحث بنیادی، مفهومی، تئوریک و نظری در حوزه بانکداری اسلامی، کاملا جدی است و تا سایه سیاست‌زدگی بر تحلیل‌های منصفانه و صرفا علمی حاکم است، نمی‌توانیم آسیب‌شناسی منصفانه در این حوزه انجام دهیم.

آیت‌الله تسخیری:
ضرورت توجه به استانداردها و قوانین IFSB
امیدوارم هیچ روزی به سمت تکافل نرویم؛ فقهای شیعه معتقدند عقد بیمه مبتنی بر تعاونی است و مانعی برای ورود غرر بر عقود تعاونی وجود ندارد.

یادداشت:
افزایش پلکانی حقوق و دستمزد و چالش‌های عدالت
شاید در نگاه اول افزایش پلکانی حقوق و دستمزد به مرزهای عدالت نزدیکتر باشد، اما تامل بیشتر می‌تواند ابعاد جدیدی از این موضوع را پیش‌روی ما بگشاید.

در حاشیه چهارمین همایش «مالی اسلامی»
پژوهش‌های برتر مالی اسلامی معرفی شدند
پژوهش‌های برتر در حوزه مالی اسلامی، در حاشیه چهارمین همایش «مالی اسلامی» در دانشگاه الزهرا(س) معرفی و تجلیل شدند.

مدیرعامل بانک صادرات ایران:
گزارشگری مالی در بانکداری بدون ربا باید تکلیف سود واقعی را مشخص کند
عقد مشارکت در عمل تا چه حد با واقعیت‌های قانون بانکداری بدون ربا تطابق دارد؟ واقعیت این است که ضعف جدی وجود دارد و نه مفاد قرارداد به خوبی رعایت می‌شود و نه امکان راستی‌آزمایی دقیقی برای آن وجود دارد.

یادداشت:
منابع ریسک‌ شرعی سرمایه‌گذاری در بازارهای سهام بین‌المللی‌
غربالگری شرعی بازارهای سهام‌ جهانی به معنای تفکیک سهام مجاز و غیر مجاز مبتنی بر اصول شریعت، مهم‌ترین ابزار و روش برای اجتناب از ریسک شریعت در بازارهای سهام جهانی است.

گزارش:
پاسخ آیت‌الله مکارم‌شیرازی به استفتائی در خصوص خلق پول بانک‌ها
جمعی از اقتصاددانان حوزوی از آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در مورد موضوع خلق پول توسط بانک‌ها استفتاء نموده اند و ایشان طی نامه‌ای پاسخی برای این موضوع بیان داشتند.

وزیر امور مذهبی پاکستان:
ربا را از سیستم بانکداری پاکستان حذف خواهیم کرد
وزیر امور مذهبی پاکستان با اعلام اینکه اخذ ربا در سیستم بانکداری اسلامی جایی ندارد گفت: ربا را در کشور ریشه کن خواهیم کرد.

یادداشت:
بانکداری اسلامی از نگاه سه اندیشمند
بانکداری به عنوان یکی از راهکارهای نظام اقتصادی مدرن مورد مناقشه و آوردگاه نظرات اندیشمندان بوده است. در این یادداشت کوتاه به نظرات سه اندیشمند اسلامی در این زمینه اشاره شده است.

یادداشت:
چرایی تفاوت در الگوهای بانکداری اسلامی (۲)
نو بودن پدیده بانک‌داری اسلامی در سه بعد، زمینه‌های شکل‌گیری، بین رشته‌ای بودن موضوع و زمان‌بر بودن پاسخگویی به نیازهای مالی روز افزون و جدید جوامع از سوی فقها بر شکل‌گیری الگوهای متفاوت بانک‌داری اسلامی مؤثر است.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.