منوی بانکداری اسلامی
بانکداری اسلامی (اخبار و رویدادها)
منتشر شد:
دست‌نامه صکوک؛ راهنمایی برای ساختاردهی صکوک
اوراق بهادار اسلامی به عنوان جایگزین اوراق قرضه در مدت بیش از یک دهه به یکی از بخش‌های مهم صنعت مالی اسلامی تبدیل شده است و با گذشت زمان، بسیاری از کشورهای اسلامی و حتی غیراسلامی در این بخش وارد شده اند.

گزارش:
۲۹ بهمن ماه، سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی
پورتال بانکداری اسلامی ضمن گرامیداشت این روز، مهمترین مطالب منتشره خود در خصوص «اقتصاد مقاومتی و نسبت آن با بانکداری اسلامی» را مورد بازخوانی قرار می‌دهد.

منتشر شد:
گزارش بیست و یکمین جلسه نقد
بیست و یکمین جلسه از سلسله نشست‌های بررسی و نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی با عنوان «آسیب‌شناسی نظام بانکی کشور و و راه‌حل عملیاتی رفع مشکلات بانکداری» برگزار شده است.

یادداشت:
نقش بلاک‏چین در گسترش مالی اسلامی
عدالت، برابری و شفافیت در ارایه خدمات مالی از جمله اصول نظام مالی اسلام است. با گسترش فین‏ تک‏ها، امکان برخورداری عمومی از خدمات مالی فراهم شده و با ظهور تکنولوژی بلاک‏چین نیز هزینه‏ های مالی به شدت کاهش و کارایی افزایش یافته است.

برگزار می‌شود:
کارگاه آموزشی تأمین مالی خرد اسلامی و روستایی
کارگاه تخصصی دو روزه تأمین مالی خرد اسلامی توسط مرکز بانکداری و اقتصاد اسلامی الهدی (CIBE)، برگزار می‌شود.

یادداشت:
چرایی توجه اقتصاددانان اسلامی به دنیای تجارت و بانکداری الکترونیک
یکی از دلایلی که موجب می‌شود اقتصاددان اسلامی به دنیای تجارت و بانکداری الکترونیک توجه نماید، عمده منافعی است که این صنایع در خود دارند و همسو با اهداف نظام مالی اسلامی می‌باشد.

معرفی
مؤسسه پژوهش و آموزش اسلامي (IRTI)
این مؤسسه، زیرگروه بانک توسعه اسلامی بوده و به منظور تقويت فعاليت‌های اقتصادی، بانکداری و مالی در کشورهای اسلامی و تطبيق آنها با اصول شريعت راه‌اندازی شده است.

انا لله و انا الیه راجعون
به یاد استاد گرانقدر، مرحوم حجت‌الاسلام دکتر نظرپور
حجت‌الاسلام دکتر محمدنقی نظرپور، استاد گرانقدر حوزه اقتصاد و بانکداری اسلامی در بامداد هفتم بهمن در اثر سانحه تصادف دار فاني را وداع گفت.

معرفی
هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB)
هدف اصلی هیئت خدمات مالی اسلامی تهیه استانداردها و رهنمودهای لازم برای تقویت سلامت و ثبات مالی در مؤسساتی است که خدمات مالی خود را در چهارچوب اسلامی ارائه می‌دهند.

معرفی
موسسه بین‌المللی تحقیقات مالی اسلامی (ISRA)
مرکز تحقیقات ISRA متعهد به ایجاد تحولات چشمگیر و انجام تحقیقات پیشرفته‌ای می‌باشد که به طور قطع نقش بسیار مهمی در توسعه صنعت مالی اسلامی ایفا می‌کند. در همین راستا ISRA اقدام به تشکیل شورای پژوهشگران متشکل از گروهی از محققین برجسته داخلی و بین‌المللی در حوزه شریعت نموده است.

معرفی
مرکز بین‌المللی آموزش مالی اسلامی (INCEIF)
چشم‌انداز مرکز بین‌المللی آموزش مالی اسلامی، دستیابی به مرجعیت دانش در زمینه مالی اسلامی است. رئیس بانک مرکزی مالزی، ریاست INCEIF را بر عهده دارد و شورای راهبری آن شامل نمایندگانی از صنعت مالی، مقررات‌گذاران و نیز افراد خبره در سطح بین‌المللی است.

معرفی
مرکز اقتصاد و بانکداری اسلامی الهدی (CIBE)
دفتر مرکزی الهدی در امارات متحده عربی است و دارای دفاتر منطقه‌ای در پاکستان و آفریقای جنوبی می‌باشد. این مرکز با هدف ترویج و تقویت نظام مالی اسلامی به ارائه خدمات در سرتاسر جهان می‌پردازد.

منتشر شد:
کتاب «بانکداری اسلامی نوین؛ محصولات و فرآیندها»
این کتاب به قلم ناتالی شون و با ترجمه ناصر شاهباز و شهرام رئیسی دهکردی و با مقدمه ای از علی صالح آبادی توسط انتشارات آوند دانش منتشر شده است.

معرفي
سازمان حسابداری و حسابرسی مؤسسات مالی اسلامی (AAOIFI)
در حال حاضر، این سازمان دو گواهينامه «حسابداري رسمي حرفه‌ای اسلامی (CIPA)» و «حسابرس و مشاور شرعی رسمی (CSAA)» به متقاضیان ارایه می دهد.

معرفی
آکادمی آموزش و پژوهش بانک اسلامی (IBTRA)
به منظور پاسخگویی به نیاز ایجاد و پیاده‌سازی بانکداری اسلامی در کشور بنگلادش، آکادمی آموزش و پژوهش بانک اسلامی (IBTRA) در سال ۱۹۸۴ و درست به فاصله یکسال از زمان تاسیس نخستین بانک اسلامی بنگلادش فعالیت خود را آغاز کرد.

منتشر شد:
شماره ۶۷ فصلنامه «اقتصاد اسلامی»
با مقالات شصت و هفتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی «اقتصاد اسلامی» آشنا شوید.

مقاله:
تحلیل نظری الگوی نظام بانکداری اسلامی اندونزی
نظام بانکداری اسلامی اندونزی به‌صورت گسترده در تمامی بخش‌‌های اقتصادی از قرارداد مضاربه استفاده می‌کند که به اعتقاد مشهور فقیهان امامیه و برخی از عالمان اهل سنت، این امر محل اشکال است.

گزارش:
ادامه حمایت‌های بانک توسعه اسلامی از توسعه در آفریقا
شرکت اسلامی توسعه بخش خصوصی (ICD) و بانک صادرات و واردات آفریقا اقدام به امضای تفاهم‌نامه خطوط اعتباری به منظور تامین مالی و توسعه سرمایه‌گذاری‌ بخش‌های اسلامی کردند.

گزارش:
رشد شتابان بانکداری اسلامی در پاکستان
بانکداری اسلامی در پاکستان طی ۵ سال اخیر نرخ رشد متوسط ۲۰ درصدی را تجربه نموده است و سهم آن از کل نظام بانکی با افزایش قابل توجهی روبرو بوده است.

منتشر شد:
گزارش نشست «بررسی امکان خلق پول توسط نظام بانکی در نظام مالی اسلامی»
یکی از مسائل بسیار مهم و اساسی در حوزه پولی و خصوصاً نظام بانکی بحث خلق پول است. در حال حاضر سیستم بانکی یکی از عوامل اصلی خلق پول می‌باشد و بخش قابل توجهی از حجم نقدینگی توسط سیستم بانکی و با بهره‌گیری از مکانیزیم خلق پول ایجاد می‌شود.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.