منوی بانکداری اسلامی
اخبار رسانه ها (بانکداری اسلامی)
یادداشت:
نگاهی به تدبیر شماره ۲۳ الگوی پایه اسلامی-ایرانی پیشرفت
«تحقق عدالت در ساختار قانونی نظام بانکی با ایجاد انضباط پولی، رهایی از ربای قرضی، توزیع عادلانه خلق پول بانکی و بهره ‏مندسازی عادلانه مردم از خدمات پولی» از برنامه‌های الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت است.

یادداشت:
لزوم ساده‌سازی در بانکداری اسلامی
نباید دانش بانکداری و مالی اسلامی را منحصر به یک جامعه محدود فقهی یا مالی کرد، بلکه باید به عنوان یک موضوع عمومی در سطح جامعه مطرح و در رابطه با آن از سنین پایین‌تر فرهنگ‌سازی شود.

حجت الاسلام دکتر موسویان:
جزییات سازوکار ابزار مالی «وارانت»
این ابزار مناسبی برای ناشرانی است که ضمن برآورد بازار می‌توانند نسبت به ریسک نوسان‌های قیمت در آینده اطمینان خاطر داشته باشند. این موضوع می‌تواند زمینه گسترش سهام و سهامداری را نیز فراهم نماید.

یادداشت:
تاملی بر یک تصور اشتباه در تسهیلات مشارکتی
سود عقود مشارکتی باید از نتیجه طرح مشارکتی حاصل آید و توزیع آن پس از کسر مالیات، تعهدات، بدهی‌های مالی، سایر هزینه‌های پروژه و همچنین اصل سرمایه اولیه، به نسبت سهم‌الشرکه طرفین صورت پذیرد.

یادداشت:
چرایی تفاوت در الگوهای بانکداری اسلامی
دستیابی به استانداردهای یکسان در ابزارهای تامین مالی اسلامی در رقابت با نظام تامین مالی متعارف در جهان نیازمند تاکید بر وجوه اشتراک مبانی فقهی در استخراج و طراحی ابزارهای تامین مالی اسلامی است.

یادداشت:
الزامات حرکت به سمت بانکداری سبز
بانکداری اسلامی بی‌تفاوت به موضوع بانکداری سبز نیست و توجه خاصی به بانکداری در ذیل بانکداری اخلاقی دارد.

یادداشت:
تبیین جایگاه نظام بانکی در الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت
با توجه به اشاره الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت بر جایگاه نظام بانکی در پیاده‌سازی آرمان‌های نیم قرن آتی، طراحان از نگاه دستوری و تاکید صرف بر نظام بانکی برای پیگیری امور پولی بدون سایر بخش‌ها اجتناب کنند.

یادداشت:
مسیر نیل به نظام ایده‌آل بانکداری اسلامی
می‌توان تا رسیدن به نظام ایده‌آل بانکداری اسلامی، بسیاری از روابط، ابزارها و محصولات موجود در نظام مالی متعارف را در چارچوب ضوابط شرعی مورد استفاده قرار داد.

یادداشت:
بانکداری و قواعد سه‌گانه عدالت
از عدالت مفهوم و تعریف واحدی ارایه نشده است اما آنچه در متون اقتصاد اسلامی بدان توجه شده ارتباط تنگاتنگ مفهوم عدالت با جایگاه ایفای حقوق افراد است.

حجت الاسلام دکتر موسویان:
زمان آغاز فعالیت شورای فقهی را اول خدا می‌داند بعد بانک مرکزی
معتقدم برای برجسته کردن و شفاف‌سازی باید از عنوان «قانون جامع بانکداری اسلامی ایران» یا «قانون جامع بانکداری اسلامی جمهوری اسلامی ایران» استفاده کنیم؛ یعنی معتقدم که واژه اسلامی حتماً باید در عنوان این قانون جدید باشد.

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:
اجرای آزمایشی به اصلاح قانون بانکداری سرعت می‎بخشد
اگر طرح جامع بانکداری جمهوری اسلامی را در قالب اصل ۸۵ قانون اساسی تصویب کنیم و به صورت آزمایشی اجرایی شود، هم سرعت عمل اجرای آن بیشتر خواهد شد و هم اینکه فرصت برای اصلاحات بعدی فراهم است.

یادداشت:
حاشیه‌ای بر نامه اخیر منتقدان طرح جامع بانکداری
چنانچه توصیه بر آن است که می‌توان با نظارت دقیق‌تر مانع از صوری‌سازی تسهیلات مشارکتی شد، آیا نمی‌توان این مکانیسم نظارتی را برای تسهیلات مبادله‌ای بکار گرفت؟

نامه صاحب‌نظران حوزوی و دانشگاهی به نمایندگان مجلس:
تصویب قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی شتابزده است
جمعی از صاحب‌نظران حوزوی و دانشگاهی خاطرنشان کردند که نظرات کارشناسان درباره طرح «قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران» نظرات صاحبنظران اخذ نشده است، شتابزده قرار است تصویب شود.

شهبازی:
تولد ۴ نوع حساب سپرده در طرح جدید بانکداری
حتما قراردادهای مشارکتی نیازمند حسابداری‌های مجزا هستند که این روند در یک نهاد و به نام صندوق پروژه تعبیه شده است تا نظارت حداکثری بر پروژه و محاسبه سود و زیان طرح را برعهده بگیرد.

ندری:
مسائل شرعی مرتبط با توافق «ریپو»
ریپو، ابزاری بسیار متداول در سیاستگذاری پولی و در تنظیم روابط بانک‎ها با یکدیگر است و اگر اشکال شرعی دارد باید روش جایگزینی برای آن ارائه کرد؛ چراکه اگر این روش ارائه نشود مشکلات جدی پدید می‎آید که تبعات بدی برای کشور خواهد داشت.

یادداشت:
بانکداری اسلامی؛‌ آن دست‌های قابل اعتماد
بانکداری اسلامی نه به عنوان یک محدودیت و مانع بلکه به عنوان یک فرصت و ظرفیت عالی برای کمک به جریان سالم ایجاد و استفاده از نقدینگی در مسیر تولید و ایجاد ارزش افزوده اقتصادی است.

مظاهری:
خشت کج نظام بانکی
رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی خشت کج نظام بانکی را انحراف درخصوص پرداخت سود علی‌الحساب به سپرده‌‌گذاران در سال‌های ابتدایی اجرایی شدن قانون عملیات بانکداری بدون ربا معرفی کرد.

حجت الاسلام دکتر موسویان:
هدایت نقدینگی به سمت تولید، حرکت در مسیر بانکداری اسلامی است
تفاوت بانکداری اسلامی با بانکداری متعارف را می توان در سه اصل کسب سود از محل معامله و فعالیت اقتصادی، اجرای احکام معاملات اسلامی و اخلاق اسلامی ذکر نمود.

ناصری:
بانکداری اسلامی حلقه گمشده اقتصاد ایران
تفاوت بانکداری اسلامی با بانکداری مدرن یا سنتی در ربوی نبودن آن است و بانکداری اسلامی یعنی بانکداری که در آن ربا و شبه ربا اصلاً جایگاهی ندارد.

حجت الاسلام دکتر محقق نیا:
اقدامات برای اصلاح قانون بانکداری ناامیدانه است
اگر قانون جدید بانکداری در مجلس هم به تصویب برسد، پس از آن باید برای تأیید به شورای نگهبان و سپس برای اجرا به بانک مرکزی برود؛ بنابراین اگر همین امروز هم تصویب شود، یک تا دو سال طول می‎کشد که به اجرا دربیاید که نشان می‌دهد در واقع حرکت ما بسیار کند و بعضا ناامیدانه است.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.