منوی بانکداری اسلامی
اخبار رسانه ها (بانکداری اسلامی)
حجت الاسلام حسین زاده بحرینی:
ناگفته‌هایی از عاقبت طرح «اصلاح نظام بانکی»
لایحه‌ای که دو سال و نیم پیش وعده آن را داده بودند هیچ وقت به مجلس نیامد. بنابراین ما در کمیته پول و بانک و در کمیسیون اقتصادی مصمم‌تر شدیم که این کار را انجام دهیم.

یادداشت:
بانکداری اسلامی به دنبال سود حلال
در همه جوامع اسلامی توسعه یافته و درحال توسعه اگر بنا بر تحقق بانکداری اسلامی باشد؛ امرمحال نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی:
قرآن و رد منطق رباخواران
رباخواری، منشأ دشمنی‌ها و جنگ‌های طبقاتی است.

گزارش:
انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از وضعیت نظام بانکی
متأسفانه بانک ها با رفتارهای نادرستی همچون فاکتورهای صوری و کارهای اشتباه دیگر حلال را به حرام تبدیل کرده و سودها را به صورت ربا در آوردند.

یادداشت:
آشنایی با مفهوم حقوقی «ضامن» و «ضمانت»
عقد ضمان عبارت از این است که شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است، بر عهده می‌گیرد؛ یعنی ضمانت به معنای تعهد به مال است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده پولی و بانکی:
ستون‌های اصلی اجرای بانکداری اسلامی
اصلی مهم و اساسی که عدم حضور آن در بانکداری کشور مایه تعجب دیگر کشورها و از سویی مایه تاسف و نگرانی ما شده، فقدان نهاد قدرتمند و ساماندهی شده «نظارت شرعی» در نظام بانکی کشور است‌.

برگزار شد:
نشست تخصصی «بررسی و نقد طرح جدید بانکداری بدون ربا ۲»
شانزدهمین نشست تخصصی انجمن مالی اسلامی ایران، با موضوع بررسی و نقد طرح جدید بانکداری بدون ربا، روز یکشنبه 5 شهریور، در محل شرکت گروه راهبران اقتصادی آرمان برگزار شد.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی:
شورای نگهبان، مقام ناظر بر مصوبات و عملیات بانکی نیست
شورای نگهبان فقط قانون بانکداری بدون ربا را بررسی و تایید کرده و بر مراحل تدوین آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و عملیات اجرایی بانک‌ها هیچگونه نظارتی ندارد.

یادداشت:
بانکداری بدون ربا و کارآیی عقود اسلامی
این روزها بانک‌های کشور از همه طرف مورد هجمه ربوی بودن قرار دارند که در بسیاري از موارد ناشي از ناآگاهي از وضعيت بانک‌هاست. زيرا آنچه در بانك‌ها اتفاق مي‌افتد علت نيست بلكه معلول بسياري از عواملي است كه عمدتا بيروني هستند.

یادداشت:
رتبه‌بندی بانک‌ها از منظر انطباق با شریعت
هدف از رتبه‌بندی بانک‌ها از منظر اجرای ضوابط شرعی، ارزیابی و ارائه دیدگاهی مستقل درباره وضعیت انطباق با شریعت در شبکه بانکی است.

یادداشت:
مرابحه جایگزین فروش اقساطی، جعاله و مضاربه
عقد مرابحه از این ظرفیت برخوردار است که جایگزین سه عقد فروش اقساطی، جعاله و مضاربه شود و از این مسیر امکان ساده‌سازی معاملات بانکی و اجرای بهتر بانکداری بدون ربا را فراهم کند.

یادداشت:
آسیب‌شناسی تجربه ۳۴ ساله اجرای بانکداری بدون ربا
یکی از چالش‌های مهم اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا، عدم توجه به اهمیت نظارت شرعی بر عملیات بانکی است، مسئله‌ای که در سایر کشورها به صورت جدی پیگیری می‌شود.

دکتر صالح آبادی:
ظرفیت‌های هیئت خدمات مالی اسلامی برای بازار سرمایه
هدف اصلی هیئت خدمات مالی اسلامی، توسعه استانداردهای لازم در سطح بانکی و بازارهای مالی برای تطبیق آن با شریعت اسلامی است.

یادداشت:
تفاوت‌های الگوی بانکداری اسلامی در ایران با سایر کشورها
در بانک‌های اسلامی سایر کشورها، معمولا جریمه تأخیر از مشتریان بدحساب دریافت شده و به فعالیت‌های خیریه اختصاص می‌یابد. لذا جرائم دریافتی جزو درآمدهای بانک محسوب نمی‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی:
سیر تدریجی تحریم ربا در قرآن
شیوه قرآن در ابلاغ قوانین و احکام جدید به صورت تدریجی بوده است و در برخی از کتب علوم قرآنی به تفصیل در مورد آن بحث شده است.

یادداشت:
بیمه سپرده اسلامی مطابق با اصول شریعت
در نظام مالی اسلامی نهاد بیمه سپرده‌ها در چارچوب شریعت به فعالیت مشغول می‌شود. در واقع، درآمدهای حاصله و هر گونه سرمایه‌گذاری این نهاد باید با اصول شریعت مطابقت داشته باشد.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی:
سود علی‌الحساب بانکها ربا نیست
عضو شورای فقهی بانک مرکزی با پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد ربا بودن سود بانکی و جریمه تاخیر گفت: تعریف فقهی ربا مشخص است و هیچکدام از این تعاریف نگفته‌اند سود علی‌الحساب رباست.

کارشناس بازار سرمایه:
مزایای حضور در هیئت خدمات مالی اسلامی
به نظر می‌رسد هیأت خدمات مالی اسلامی هنوز آنچنان که باید، به وضع استانداردهای مرتبط با بازار سرمایه نپرداخته است.

گزارش:
بانک توسعه اسلامی به تحقیقات برتر در زمینه بانکداری اسلامی جایزه می دهد
بانک توسعه اسلامی قصد دارد به آثار و اقدام های برجسته علمی، تحقیقاتی و عملیاتی در حوزه «تامین مالی و بانکداری اسلامی» جایزه نقدی 45 هزار دلاری پرداخت کند.

یادداشت:
خسارت تاخیر تادیه «دین» چگونه محاسبه می شود؟
در پایان رسیدگی به برخی از شکایت‌ها، بخشی از حکم این است که یک طرف باید خسارتی را که به دیگری وارد کرده است، جبران کند، اما کم نیستند مواردی که فرد محکوم به پرداخت خسارت زیر بار نمی‌رود و دیر اقدام به پرداخت آن می‌کند. قانونگذار در این مورد برای جلوگیری از بروز مشکل و خسارت بیشتر زیان‌دیده، «خسارت تاخیر تادیه» را مطرح کرده است.
انتها123456کليه حقوق اين سايت محفوظ و متعلق به پژوهشکده پولی و بانکی مي باشد.
نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است.