پژوهشکده پولی و بانکی
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
Monetary and Banking Research Institute
اخبار
دیواندری اعلام کرد؛
برگزاری بیست و هفتمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی با عنوان ثبات مالی
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی از برگزاری بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی 10 و 11 تیر ماه سال جاری خبر داد و گفت: این همایش با حضور مسئولین بانک مرکزی، مدیران و کارشناسان نظام بانکی برگزار می‌شود.

تغییر زمان برگزاری بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی به 10 و 11 تیرماه
زمان برگزاری بیست و هفتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی، با عنوان «ثبات مالی، بستر رشد اقتصادی پایدار» به دهم و یازدهم تیرماه تغییر یافت.

بررسی تجربه کشورها در تدوین سند راهبردی بانکداری اسلامی
گزارش مروری «بررسی تجربه کشورها در تدوین سند راهبردی بانکداری اسلامی» با مرور تجارب کشورهایی مانند مالزی، پاکستان و افغانستان توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی منتشر و در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

تحلیل وضعیت و چشم‌انداز سیاست‌های اقتصادی؛
شناسایی زمینه‌های بحران‌خیز اقتصاد/ تولید حرفه‌ای آمار در ایران
عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه باید زمینه‌های بحران خیز در اقتصاد ایران شناسایی شوند، گفت:‌ رشد اقتصادی در بهترین حالت به ۵ درصد در درازمدت خواهد رسید.

تحلیل وضعیت و چشم‌انداز سیاست‌های اقتصادی؛
میانگین رشد اقتصادی برنامه ششم ۴ تا ۵ درصد خواهد بود
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت:با توجه به شرایط اقتصادی کشور، در طول برنامه ششم هرگز به رشد ۸ درصد نخواهیم رسید اما این رشد به صورت میانگین ۴ تا ۵ درصد خواهد بود.

میزگرد وضعیت و چشم‌انداز سیاست‌های اقتصادی؛
ذات دوگانه سیاست‌های اقتصادی/ صنعت وارد فاز رونق شد
عضو هیأت علمی و مدیر پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: سیاست‌های اقتصادی ذاتی دو گانه دارند و برخی سیاست‌ها برخلاف ظاهر زیبا در نهایت به ضرر مردم تمام می‌شوند و برخی سیاست‌ها با وجود ظاهر نازیبا در نهایت به نفع مردم تمام می‌شوند.

میزگرد تحلیل وضعیت و چشم‌انداز سیاست‌های اقتصادی؛
انعطاف پذیری اندک بخش مسکن برای خروج از رکود
مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: بخش مسکن از انعطاف پذیری لازم در قیمت ها برای خروج از رکود برخوردار نیست.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی:
لزوم گذار از اقتصاد بانک محور به بازار محور
رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: بیش از ۹۰ درصد تامین مالی در اقتصاد کشور در حال حاضر از طریق شبکه بانکی انجام می‌شود و این در عمل مشکلاتی را ایجاد کرده است. بر این اساس، تقویت تامین مالی بازار محور از طریق بازارهای سرمایه و بدهی ضرورت دارد.

به میزبانی پژوهشکده پولی و بانکی؛
برگزاری میزگرد تحلیلی چشم انداز سیاست های اقتصادی
میزگرد تحلیلی «اقتصاد ایران؛ تحلیل آخرین وضعیت و چشم انداز سیاست های اقتصادی» با حضور اساتید دانشگاهی و کارشناسان اقتصادی به میزبانی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه برگزار می شود.

سمینار آموزشی بانکداری مدرن برگزار می‌شود
سمینار آموزشی بانکداری مدرن و مدیریت تغییر در نظام بانکی روزهای ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت ماه در محل مجتمع آموزشی – رفاهی بانک مرکزی در شهر نوشهر توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی برگزار خواهد شد.

میزگرد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران

میزگرد فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران با حضور رینر پیتوک، دکتر دومینیک ایسلر، سياوش نقشينه، دکتر حسین عبده تبریزی و مصطفی بهشتی روی برگزار شد. دکتر سید احمد رضا جلالی نائینی ریاست این میزگرد را بر عهده داشت.


وزیر راه‌ و شهرسازی
برنامه‌ریزی بنیادین برای رفع مشکلات حمل‌و‌نقل در کشور

تشکیل صندوق توسعه حمل و نقل در برنامه ششم توسعه یکی از راهکارهایی است که برای مقابله با مشکلات توسعه و نوسازی سیستم حمل و نقل کشور به تصویب مجلس رسیده است.


پروفسورکاراپاندزا
بازنگری در استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی پس از بحران

پیروی از استانداردهای جدید بین‌المللی گزارشگری مالی که بعد از بحران مالی اخیر تدوین شده‌اند، انعطاف‌پذیری و آزادی عمل بیشتری را برای بانک‌ها به ارمغان خواهد آورد.


رئیس فروم بین‌المللی بانکداران فرانکفورت
ضرورت به‌روزرسانی مقررات و استانداردهای بانکی

مهم‌ترین مسأله امروز ما، حل مشکل بانکداری بین ایران و اروپاست. به نظر می‌رسد کار سختی در پیش داریم ولی پیشرفت‌های بسیاری هم اتفاق افتاده است. اگر بانک‌های ایرانی خواهان رقابت در سطح بین‌المللی هستند، باید در زمینه مقررات و استانداردها خود را بروز کنند.


رئیس پژوهشکده پولی و بانکی
بانک‌های ایرانی دروازه ورود مجدد سرمایه‌گذاری خارجی

دولت و بانک مرکزی با اعمال سیاست‌های پولی منضبط و با پرهیز از اقدامات نادرست علی‌رغم کاهش شدید قیمت نفت، موفق شدند نرخ ارز را تثبیت و نرخ تورم را تک‌رقمی کنند. انتظار می‌رود که با ایجاد ثبات ادامه‌دار، سرمایه‌گذاری خارجی رشد نسبتا قابل توجهی داشته باشد.


پنل تخصصی تطابق با استانداردهای بین‌المللی و مبارزه با جرایم مالی

این پنل، با حضور دکتر احمد عزیزی، رونالد گونو، دارن اینز، لیلا کشتیبیان و فاطمه مهجوریان برگزار شد. ریاست این پنل بر عهده دکتر احمد عزیزی بود.


پنل تخصصی مطالبات معوق بانکی
ضرورت توجه به معیارهای کیفی در طبقه‌بندی مطالبات غیرجاری

لازم است دستورالعمل مطالبات غیرجاری بانک مرکزی بر اساس معیارهای کیفی مانند کیفیت و رتبه اعتباری مشتری، ضامن، وثائق و غیره تعدیل شود.


پروفسور رازا کاراپاندزا
IFRS 9 استانداردی جایگزین برای IAS 39

هدف IFRS9، افزایش ثبات مالی از طریق معرفی یک مدل آینده نگر در تشخیص زیان انتظاری است.


پنل تخصصی نظارت بانکی و قانونگذاری

این پنل با حضور دکتر پیتر کروشل، مارتین دینکلبرگ و دکتر اسد جفری برگزار شد. ریاست نشست بر عهده ‌دکتر احمد عزیزی صاحب‌نظر پولی و بانکی بود.


پنل تخصصی راه‌اندازی شعبه بانک ایرانی در اروپا

این پنل با حضور دکتر اولریخ فون زانتیر، فرانس ژوزف نیک، دکتر پرویز عقیلی کرمانی،‌ مصطفی پرتوافکن و ولی ضرابیه برگزار شد. ریاست پنل بر عهده ‌دکتر ناصر هماپور نماینده پیشین HSBC در ایران بود.

انتها123456
دوره‌های آموزشی جاری
تازه‌های نشر
پیوندها